Niedziela na serio

Talitha kum

26 czerwca 2021 0 komentarzy

Talitha kum

…mówi Jezus do dziewczynki, której rodzice cierpią, bo jest bliska śmierci, a ma dopiero dwanaście lat. Jej ojciec przychodzi do Jezusa, pada Mu do nóg i mówi:

Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła

Mk 5, 24

Nie potrafię usłyszeć tych słów inaczej, jak w opozycji do tego, co stało się kilka dni temu w Parlamencie Europejskim. Według zatwierdzonego projektu nowej rezolucji aborcja ma być prawem człowieka, a dziś słyszę ja i cały Kościół pielgrzymujący:

Przyjdź, aby ocalała i żyła

Mk 4, 24

I chcę dziś prosić wraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli: Przyjdź, aby ocalały i żyły! I wierzę, że Pan przyjdzie i spowoduje, że niejedno dziecko ocaleje i będzie żyło. I zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie uda się ocalić, że niektóre zostaną zabite, bo ludzie mają wolną wolę. Wierzę też, że Pan w końcu przyjdzie odpowiadając na inne „Przyjdź” swego Kościoła, to z Apokalipsy (Ap 22,20) i że wtedy wszyscy, którzy pozwolimy się ogarnąć łasce Bożej ocalejemy i będziemy żyć. Bo ostatecznie liczy się życie wieczne, a nie to ziemskie. I nawet jeżeli jeden człowiek drugiemu człowiekowi to życie ziemskie odbiera, to nie może mu odebrać tego wiecznego. Tam nie ma wstępu żadne, nawet najbardziej barbarzyńskie ludzkie prawo. I dlatego oprócz prośby, aby Pan przyszedł, by ocalały i żyły chcę równie mocno dziś prosić:

nie dopuść, aby nas ogarnęły ciemności błędu, lecz spraw, abyśmy żyli w blasku Twojej prawdy

Kolekta XIII niedzieli zwykłej

Veritatis splendor

Blask Prawdy jaśnieje we wszystkich dziełach Stwórcy, w szczególny zaś sposób w człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boga (por. Rdz 1, 26): prawda oświeca rozum i kształtuje wolność człowieka, który w ten sposób prowadzony jest ku poznaniu i umiłowaniu Pana. Dlatego psalmista woła: „Wznieś ponad nami, o Panie, światłość Twojego oblicza!” (Ps 4, 7).

Jan Paweł II, Veritatis splendor

Jeśli możecie, to prośmy dziś wspólnie. Niech Pan strzeże wszystkich swoich stworzeń, bo

stworzył wszystko po to, aby było

Mdr 1, 14

P.S. To ostatnia #niedzielanaserio przed wakacyjną przerwą. W tej formie spotkamy się znów na początku września.

Tymczasem, przynagleni dziś przez podjętą wyżej tematykę, postaramy się w ramach Tak na Serio zaproponować Wam przez te dwa miesiące wspólną, cotygodniową lekturę papieskiego tekstu Blask prawdy.

ks. Maciej Dalibor,
salwatorianin

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *