O projekcie

Był wieczór pewnego pięknego majowego dnia roku 2014. Grupa studentów parafii NMP Matki Zbawiciela na warszawskim Mokotowie siedziała na tarasie domu zakonnego salwatorianów, na swoim cotygodniowym spotkaniu. Trwał właśnie tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego…

Duszpasterze wykorzystując ten tydzień podjęli z młodzieżą temat powołania. Czym ono jest, co to znaczy rozeznawać powołanie, kto i po co powołuje…? W pewnym momencie  ktoś z młodych rzucił prowokacyjnie: „ale małżeństwo to też powołanie?!” „Tak!” – odpowiedzieli duszpasterze. „To dlaczego – ciągnął dalej student – nie ma tygodnia modlitw o powołania do małżeństwa?” „To zróbmy!” – padła odpowiedź. Trzy tygodnie później w parafii odbyła się pierwsza edycja „Tak na Serio”, czyli Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa.

Dwa lata później, w 2016 r., do warszawskiej edycji Tak na Serio dołączyły kolejne w Bielsku – Białej i Trzebini. Inne salwatoriańskie parafie, w tym jedna w Brasławiu na Białorusi, towarzyszyły inicjatywie poprzez modlitwę w wyznaczonych intencjach. W 2017 r. z radością powitaliśmy edycje w Krakowie i Obornikach Śląskich, a modlitewnie łączą się z nami już nie tylko Białorusini z Brasławia, ale także Węgrzy z Sződliget koło Budapesztu.

Dlaczego taka inicjatywa? Odpowiedź przychodzi wraz ze słowami papieża Franciszka:

„Musimy znaleźć słowa, motywacje i świadectwa, które by nam pomogły w poruszeniu najgłębszych zakamarków serc ludzi młodych, gdzie są najobfitsze źródła ich zdolności do wielkoduszności, zaangażowania, miłości, a nawet heroizmu, aby ich zachęcić do zaakceptowania z entuzjazmem i męstwem wyzwania małżeństwa” (Amoris laetitia 40)

O to chodzi w Tak na Serio! Zachęcić ludzi młodych, by odkryli, że małżeństwo jest POWOŁANIEM, czyli pewną propozycją ze strony Boga. Skoro Bóg woła, to ja potrzebuję Go USŁYSZEĆ, by móc odpowiedzieć, a odpowiedź związana jest z ROZEZNAWANIEM. Wynika stąd, że decyzja o wejściu na drogę małżeństwa ma być poprzedzona namysłem, modlitwą, dialogiem. Dlatego każda warszawska edycja Tak na Serio, kończyła się do tej pory świadectwem narzeczonych. Chcemy w ten sposób promować świadome przeżywanie narzeczeństwa przez młodych. Narzeczeństwa, które skupia się nie tyle na wybraniu weselnego menu, orkiestry itp., ale narzeczeństwa skupiającego się na rozeznawaniu, na dialogu, na wspólnej modlitwie, poznawaniu siebie i swoich rodzin. Chcemy, żeby ludzie na serio podeszli do sprawy przygotowania do małżeństwa, a także, jeśli do tego dojdzie, by sakramentalne TAK było wypowiadane NA SERIO.

Cele Tak na Serio przedstawiają się więc następująco:

„Małżeństwo jest powołaniem, gdyż jest odpowiedzią na specyficzne wezwanie do przeżywania miłości małżeńskiej jako niedoskonałego znaku miłości miedzy Chrystusem, a Kościołem. W związku z tym decyzja o zawarciu małżeństwa i założeniu rodziny powinna być owocem rozeznania powołania” (Franciszek, AL 72)

  • po drugie: promować świadome przeżywanie narzeczeństwa, jako czasu szczególnego przygotowania do sakramentalnego małżeństwa

„Niestety wielu przychodzi do ślubu nie znając się nawzajem. Jedynie wspólnie się bawili, mieli wspólne doświadczenia, ale nie stawili czoła wyzwaniu, by ukazać samych siebie i nauczyć się, kim naprawdę jest druga osoba” (AL 210)

  • po trzecie: promować potrzebę stałej formacji małżonków

„…przekonać narzeczonych, aby nie postrzegali pobrania się jako końca drogi, ale aby podjęli małżeństwo jako powołanie, które wymaga stanowczej i realistycznej decyzji, aby wspólnie przejść przez wszytskie próby i chwile trudne” (AL 211)

Dlatego raz w roku organizujemy Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio”. Trwa on od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Natomiast w każdą ostatnią sobotę miesiąca łączymy się we wspólnej modlitwie obchodząc Dzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio”. W czasie Tygodnia Tak na Serio organizujemy konferencje, warsztaty dla młodych, par, narzeczonych, małżeństw, ale przede wszystkim modlimy się za tych wszystkich, których Pan wezwał, wzywa, bądź wezwie na małżeńską drogę do świętości!