Salwatorianie

Idea Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio” narodziła się u boku zgromadzenia zakonnego, które popularnie nazywane jest: Salwatorianie. Oficjalna nazwa tego Zgromadzenia brzmi: Towarzystwo Boskiego Zbawiciela. To ciekawe, ponieważ tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa, również zrodził się w głowie jednego z Salwatorianów – ks. Paschalisa Schmida – który w 1934 r. w Berlinie zapoczątkował ideę tzw. dnia kapłańskiego.

Kim są Salwatorianie?

Są powołani do naśladowania Jezusa Chrystusa, Boskiego Zbawiciela.

Tak jak Założyciel, o. Franciszek Maria od Krzyża Jordan, głoszą wszystkim ludziom zbawienie, które objawiło się w Jezusie Chrystusie, aby przez życie jakie prowadzą i w całym ich apostołowaniu wszyscy mogli „poznać Ciebie, jedynego i prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17, 3) i osiągnąć pełnię zycia!

Według tego, co zostawił im Założyciel mają służyć wszędzie i wszystkim ludziom, wszelkimi sposobami i środkami, do których natchnie ich miłość Chrystusa, i głosić, że „nie ma w żadnym innym zbawienia i nie dano ludziom pod niebem żadnego innego Imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (Dz 4, 12).

Salwatorianie prowadzą więc szereg apostolatów, czyli działalności, bo apostolstwo jest obok czytości, ubóstwa i posłuszeństwa jednym ze ślubów, które składają Panu Bogu. Można ich spotkać na misjach, w szkołach, na uczelniach, w domach rekolekcyjnych, w internecie, na szlakach pielgrzymkowych – wszędzie, ponieważ słowo WSZYSTKO jest charakterystyczne dla tego Zgromadzenia.

Dewiza, która im przyświeca, to słowa Założyciela:

„Dopóki żyje na świecie, choćby jeden tylko człowiek,
który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata,
nie wolno ci spocząć”

Obecny rok 2021, jest szczególny dla Salwatoriańskiej Rodziny, gdyż 15 maja, w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie o. Franciszek Maria od Krzyża Jordan, zostanie ogłoszony błogosławionym.