Aktualności TnS

Dzielić się z innymi

15 listopada 2016 0 komentarzy

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi” (JPII)

W 1806 r. markiz Carlo Tancredi Falletti di Barolo z Turynu ożenił się z Francuzką Juliette Colbert, którą poznał na dworze Napoleona. Chociaż temperamenty Państwa Falletti były skrajnie odmienne – ona wybuchowa, on cichy – jako małżeństwo świetnie się uzupełniali. Oboje charakteryzowali się głęboką wiarą, realizowaną poprzez czyny. Mimo wysokiej rangi społecznej, dzielili się swoim bogactwem z ubogimi Turynu. W ich pałacu wieczorami spotykała się turyńska elita, a w ciągu dnia wydawano tam posiłki dla ubogich.

Juliette, która zaangażowała się w pracę w miejscowym więzieniu dla kobiet, wprowadziła tam nowe standardy dotyczące higieny oraz zasad żywienia. Pod jej kierownictwem więzienie to stało się instytucją nastawioną na resocjalizację, a dla opuszczających je kobiet utworzono zgromadzenie zakonne – Pokutnice św. Marii Magdaleny – dziś: Siostry Jezusa Dobrego Pasterza. Małżonkowie założyli także zgromadzenie zakonne Sióstr Opatrzności – dziś znane jako Siostry św. Anny. Falletti byli założycielami również domu dla samotnych matek, szpitala dla dzieci niepełnosprawnych czy przedszkola dla dzieci oraz szkoły zawodowej dla dziewcząt z rodzin robotniczych.

Kiedy w 1835 w Turynie wybuchła epidemia cholery, małżeństwo Falletti osobiście zaangażowało się w pomoc chorym. Po śmierci męża, Juliette kontynuowała swoją działalność i cały majątek przekazała na potrzeby instytucji charytatywnej – Opera Pia Barolo.

Życie tej niezwykłej pary pozostaje imponującym przykładem ewangelicznego wykorzystania posiadanego bogactwa na rzecz potrzebujących bliźnich. I choć czekają oni jeszcze w kolejce na ołtarze, to warto o nich wspomnieć w modlitwie, prosząc o łaskę skromnego i pokornego życia, mimo posiadanych dóbr materialnych 

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *