Aktualności TnS

Ciesz się i raduj czyli bądź święty!

1 listopada 2018 0 komentarzy

„Cieszcie się i radujcie” (Mt 5,12) tak kończy się dzisiejsza (1 XI) Ewangelia, a zarazem tak zaczyna się papieski tekst na temat świętości (zob. Gaudete et exsultate 1). Tekst, który w ramach naszej listopadowej akcji #wszyscyświęci chcemy Wam zaproponować, jako inspirację i wyzwanie!

Papież Franciszek przypomina nam największe pragnienie Boga, które współgra z największymi pragnieniami ludzi.

Bóg chce, żeby „wszyscy zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2, 4).

Co to znaczy? Ni mniej, ni więcej, tylko tyle, że Dawca życia chce nas uczynić szczęśliwymi / błogosławionymi / świętymi. Chce dać nam pełnię życia, czyli w obfitości zaspokoić nasze pragnienia. Czego chce człowiek? Dobrze by było, gdybyś teraz zostawił ten tekst i chwilę zastanowił się, jakie są Twoje najgłębsze pragnienia, czego tak naprawdę chcesz?
Jeśli pragniesz szczęścia, to pragniesz zbawienia. Jeśli w kręgu Twoich zainteresowań jest radość – tak samo, jeśli dobroć – podobnie, miłość – przecież to imię Boga. Parafrazując zdanie św. Edyty Stein, która jako filozof mówiła o prawdzie, można powiedzieć, że: kto szuka miłości, dobroci, piękna, spełnienia, szczęścia, życia itd. ten szuka Boga, choćby o tym nie wiedział. Ojciec Święty na samym początku dokumentu zaznaczył, że

Bóg „chce, abyśmy byli świętymi i nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym” (GE 1).

Przez naszą listopadową propozycję chcemy sprowokować do tego, żebyśmy wszyscy (na początek w listopadzie), zapragnęli świętości dla siebie samych! Nie czekając, że zajmiemy się tym „jutro”, czy na emeryturze, ale dziś, teraz, tu!  W haśle #wszyscyświęci chodzi o nas! Ci z kalendarza czy obrazka mają być dla nas wzorem. Mają prowokować i pokazywać, że świętość jest możliwa, że jest dla każdego, bo „w jakimś sensie wszyscy ludzie zawsze oczekują w swym sercu zmiany, przemiany świata. Oto główny akt tej przemiany, będącej w stanie prawdziwie odnowić świat: przemoc zamienia się w miłość, a zatem śmierć w życie” (Benedykt XVI, Homilia na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Kolonii). Dlatego posłuchaj na serio wezwania papieża Franciszka:

„jesteś żonaty albo jesteś mężatką? Bądź świętym, kochając i troszcząc się o męża lub żonę, jak Chrystus o Kościół” (GE 14).

Dlaczego to jest tak ważne? Posłuchajmy jeszcze raz papieża Benedykta XVI, mówiącego do młodych w Niemczech, kraju reformacji:

„święci są prawdziwymi reformatorami. Chciałbym to teraz powiedzieć w sposób jeszcze bardziej radykalny: tylko od świętych, tylko od Boga pochodzi prawdziwa rewolucja, decydująca przemiana świata” (Benedykt XVI, Homilia na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Kolonii).

Jeśli więc, choć jeden raz w życiu chciałeś coś, gdzieś, kiedyś zreformować czy po prostu zmienić. Jeśli odczułeś niezgodę na to, co było, czy co jest, to podejmij wyzwanie i zacznij należeć do grupy, która może powiedzieć #wszyscyświęci to też ja! Odkryj swoje pragnienia i zacznij po prostu być świętym! Od zwyczajnych, prostych czynności spełnianych z miłością, od prostego uśmiechu na ulicy, przytrzymanych sąsiadowi drzwi, zaniesionych staruszce zakupów, telefonu do rodziców, aż do tych trudniejszych: podjętej po raz kolejny z mężem rozmowy, życzliwości dla teścia, wysłuchania zawodzeń żony… Jest wiele okazji do tego, żeby być świętymi!

Co kilka dni, będziemy na facebooku Tak na Serio publikować grafiki z fragmentami papieskiej adhortacji o świętości. Mamy nadzieje, że będą one inspiracją i wywołają w naszej codzienności prawdziwą rewolucję świętości!

Nie zapominając o tym, że świętość jest przede wszystkim dziełem łaski, że jej jedynym źródłem jest Bóg, chcę Wam zostawić pewien tekst. Powstał on pod koniec I w. gdzieś w Syrii. Nazywamy go Nauką Dwunastu Apostołów, czy krótko Didache. Czytając ten tekst natrafimy na znane z naszych kościołów słowa. Niech one będą dziś naszą modlitwą i rozpalają w nas pragnienie Nieba, do którego pielgrzymujemy drogą wiary (zob. Prefacja o Wszystkich Świętych).

 

Dziękujemy Ci, święty Ojcze,
za Twoje święte Imię, które rozbiło namiot w naszych sercach,
i za poznanie, wiarę oraz nieśmiertelność,
którą dałeś nam poznać przez Jezusa, Twego Sługę.
Tobie chwała na wieki.
Ty, Władco Wszechmogący, stworzyłeś wszystko z powodu Twojego imienia,
dałeś ludziom pokarm i napój dla korzystania z niego z przyjemnością,
aby Tobie dziękowali,
nam z kolei łaskawie udzieliłeś duchowego pokarmu i napoju
oraz życia wiecznego przez Twego Sługę.
Przede wszystkim dziekujemy Ci za Twoje potężne działanie [względem nas].
Tobie chwała na wieki.
Wspomnij, Panie, Twoją Społeczność, aby w Twojej miłości uratować ją
i zgromadź ją z czterech stron świata uświęconą do Twojego Królestwa,
które przygotowałeś jej, jako że do Ciebie należą moc i chwała na wieki.
Niechaj nadejdzie łaska,
a przeminie ten świat!
Hosanna Bogu Dawida!
Jeśli kto jest święty, niech przyjdzie!
Jeśli ktoś nie jest, niech pokutuje!
Maran atha! Amen.

ks. Maciej Dalibor SDS

inicjator i koordynator TnS

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *