Warszawa

Ślubuję Ci miłość…

22 lipca 2019 0 komentarzy

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego gościliśmy wyjątkowego gościa – ks. Przemysława Drąga, Dyrektora Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. W trakcie Mszy Świętej wygłosił On homilię, w której podkreślał, że tak naprawdę Darów Ducha Świętego jest nieskończenie wiele i właśnie pełnia tych Darów jest dostępna w sakramencie Małżeństwa.
Podczas uroczystej Eucharystii modliliśmy się szczególnie w intencji małżonków, dlatego jak co roku odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie – co, jak zwrócił uwagę ks. Drąg:

Odnowienie przyrzeczeń to umocnienie nie tylko małżonków, ale całej wspólnoty – tak na serio dane przez nas słowo ma wartość, urzeczywistnia się w codziennym słowie, geście przebaczenia, tym, że stajemy się dla siebie DAREM. Małżonkowie chrześcijańscy poprzez dar z siebie i celebrowanie swojego małżeństwa dotykają Tajemnicy Trójcy Świętej

Następnie na spotkaniu Ks. Przemysław Drąg opowiedział nam o istocie i przygotowaniu do przysięgi małżeńskiej i o tym, jak ważne jest, żeby świadomie wchodzić w związek małżeński – szczególnie w kontekście świadomości samego siebie jako Daru, który bierzemy w całości i przekazujemy w całości.

Zaczynając od pierwszego słowa przysięgi 'ja’ mówimy o swoim 'ja’ zdefiniowanym:

Ja, który lepiej czy gorzej posiadam, znam siebie, czyli kocham siebie

Posiadanie siebie zakłada natomiast prawdę o sobie, a to na ile posiadamy siebie (czyli stoimy w prawdzie, w miłości) może być ubogaceniem dla naszego my, ale może to być także zubożeniem.

Dar działa w obie strony – dajemy i przyjmujemy – dlatego w słowie 'biorę’ z przysięgi małżeńskiej – rozumiemy:

Biorę tę drugą osobę z całym jej bagażem doświadczeń

Ks. Drąg poruszył także kwestię komplementarności, która mówi, że kobieta bez mężczyzny nie może w pełni zrozumieć samej siebie (i w drugą stronę), gdyż jest to niecała prawda o człowieku.

Człowiek, jako mężczyzna nie może siebie zrozumieć, bez obecności kobiety. Kobieta nie może zrozumieć siebie, bez obecności mężczyzny.

Nasz Gość dodał, że patrząc na proces stwarzania świata, to 'w Kobiecie zostało zamknięte całe dzieło Stworzenia i właśnie dlatego to kobiety są najbliżej serca Pana Boga? i mają w sobie niesamowitą zdolność empatii, miłości i ciągnięcia w górę ku wartościom duchowym” Dlatego mężczyźni kobiet potrzebują.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *