Kraków

Naostrzyć siekierę

24 lipca 2019 0 komentarzy

Dzisiejsza Eucharystia, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, wypełniła kościół całymi rodzinami: małżeństwami i ich dziećmi. Przewodniczył jej Ksiądz Józef Figiel SDS, prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów, który obejmuje honorowym patronatem nasz Tydzień.

Ksiądz Łukasz Anioł SDS, koordynator krakowskiego sztabu TnS, rozpoczął kazanie od opowieści o dwóch mężczyznach, którzy ścinali drzewo mając do dyspozycji te same narzędzia. Pierwszy z nich pracował przez cały czas, a drugi co godzinę robił sobie przerwę, aby naostrzyć swoją siekierę. Okazało się, że ten drugi skończył zadanie wcześniej. 

Jezus Chrystus jeszcze na długo przed swoim Wniebowstąpieniem obiecał, że pośle nam tego, który będzie nas prowadził, umacniał i będzie naszym adwokatem. Zdawał sobie sprawę, jacy jesteśmy – w codzienności mamy problem, żeby żyć Ewangelią i przykazaniem miłości. Ale nie pozostawił nas sierotami – posłał nam Ducha Świętego, który nas umacnia!

Ważne jest, abyśmy w codzienności próbowali podjąć współpracę z Duchem Świętym. Potrzebujemy przysłowiowej „godziny” aby się zatrzymać i naostrzyć siekierę. Dobrą okazją jest właśnie rozpoczynający się Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa.  Może właśnie ten Tydzień, ta godzina dziennie, stanie się momentem ostrzenia siekiery? O wiele bardziej efektywnie będziemy szli przez codzienność, jeśli będziemy z tych darów korzystać.

Po wspólnym wyznaniu wiary, małżonkowie mieli okazję odnowić swoje przyrzeczenia ślubne. Ksiądz Prowincjał pytał ich:

Czy chcecie coraz doskonalej miłować się wzajemnie, biorąc za wzór ofiarną miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie? Czy chcecie okazywać sobie coraz głębszy szacunek i żyć w doskonałej wierności małżeńskiej? Czy chcecie wspierać się wzajemnie w troskach i radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie, aż do końca waszego życia?

Małżonkowie, trzymając się za ręce, z uśmiechem na ustach i miłością w oczach odpowiadali: CHCEMY!

Na zakończenie Mszy Świętej wszyscy wspólnie odmówiliśmy Modlitwę za powołanych do małżeństwa.

Posłuchajcie sami całego kazania ks. Łukasza Anioła SDS:

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *