Kraków

Kłótnie, słowa, przeprosiny

7 sierpnia 2019 0 komentarzy

We wtorkowy wieczór w Krakowie Kasia i Arek Aszykowie (Aszyki) podzielili się z nami wskazówkami dotyczącymi porozumienia się w związku, ale i nie tylko. Zwrócili uwagę na to jak ważnym w komunikacji jest zrozumienie i akceptacja własnych emocji. Podkreślili, że emocje nie są ani dobre, ani złe – są moralnie neutralne, a ocenie może podlegać jedynie to, co z nimi zrobimy. Uczucia wynikają z potrzeb, tylko to w jaki sposób je zaspokoimy może być złe. 
Małżeństwo opowiedziało także o swojej niełatwej drodze, na której uczyli się budowania bliższej relacji. Drodze, na której nie raz przyszło im konfrontować swoje nawyki i charaktery. 

Druga część spotkania zawierała elementy warsztatów. Kasia i Arek przybliżyli nam metodę porozumienia bez przemocy NVC. Uczestnicy mieli okazję konstruować komunikaty oparte na 4 elementach: obserwacji, uczuciach, potrzebach i prośbie. Obserwacje powinny być obiektywne, wolne od ocen i interpretacji. Na ich podstawie określamy potrzeby związane z uczuciami, które nam towarzyszą w związku z zaistniała sytuacją oraz wyrażamy prośbę dotyczącą konkretnego działania, jakiego byśmy sobie życzyli.

Kasia i Arek dali nam narzędzie, nie pozostaje nam nic innego jak nauka budowania wartościowych relacji!

Zapraszamy też na kanał Aszyków, gdzie znajdziecie różne filmiki.

Powodzenia!

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *