Aktualności TnS

Z kim rozmawiają Vanierowie?

17 listopada 2016 0 komentarzy

„Niektórzy mówią, że Bóg umarł. Co za absurd! Jeśli On umarł, to z kim rozmawiają Vanierowie?“ Pauline i Georges Vanier wspólną małżeńską drogę do świętości rozpoczęli we wrześniu 1921 roku.

On – prawnik i dyplomata. Walcząc na europejskich frontach I wojny światowej zdobył gruntowne wykształcenie wojskowe. Szybko stał się cenionym oficerem i zdobywał kolejne awanse, choć przypłacił to osobistą tragedią – w trakcie dowodzenia jednej z akcji, stracił nogę. Po wojnie został ambasadorem Kanady we Francji, następnie pełnił funkcję gubernatora generalnego Kanady. Jego wielką troską było zachowanie jedności kraju, w związku z narastaniem tendencji separatystycznych w Quebecu.

Ona – córka sędziego, urodzona w religijnej rodzinie. Była kobietą niezwykle żywotną. Jej duchowa energia i piękny uśmiech zarażały wszystkich dokoła. W czasie II wojny światowej w 1940 roku była pielęgniarką Czerwonego Krzyża i opiekowała się rannymi.
Wychowali pięcioro dzieci, w tym Jeana Vaniera, założyciela dwóch ruchów chrześcijańskich skupionych wokół osób z upośledzeniem umysłowym – „Arka“ oraz „Wiara i światło“. Po śmierci męża Pauline Vanier zamieszkała ze swoim, słynnym już wówczas, synem we wspólnocie „Arki“, w otoczeniu osób niepełnosprawnych. Tam dożyła starości.

Vanierowie bardzo angażowali się w działalność społeczną i kombatancką. Wspólnie pomagali ofiarom wojny i wspierali rodziny wojskowych. Oboje promieniowali nadzieją, żyli modlitwą (indywidualną oraz wspólną, codzienną, półgodzinną). Każdy dzień rozpoczynali od Mszy świętej. W załączeniu modlitwa, w której możemy prosić o wytrwałą relację z Bogiem, dokładnie taką, na jakiej opierała się miłość Vanierów 

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *