Rodzinne Ćwiczenia

Rodzinne ćwiczenia duchowe – dzień 1

5 czerwca 2022 0 komentarzy

Wstęp dla rodziców

Drodzy Rodzice,

Pan Bóg stworzył człowieka tak pięknie, że od najmłodszych lat jest on zdolny do rozwoju duchowego. Dzieci w odpowiedni dla siebie sposób poznają świat, zadają pytania, odkrywają swoje uczucia i emocje, formułują coraz głębsze pragnienia, ale przede wszystkim są otwarte na Bożą miłość.

Ta otwartość jest fundamentem życia duchowego – życia w bliskiej relacji z żywym Bogiem. Wejście w tę relację wymaga jednak mądrego wprowadzenia i towarzyszenia, a dla dzieci nie ma lepszego przewodnika niż Wy, drodzy rodzice. To właśnie do Was dzieci kierują swoje pytania i od Was oczekują odpowiedzi. Pragną poznawać nie tylko otaczający ich świat, inne osoby i samych siebie, ale pragną poznać także samego Boga.

Zdając sobie sprawę, że wprowadzenie dzieci w życie duchowe nie jest łatwe, proponujemy Wam pomoc w postaci inicjatywy o nazwie „Rodzinne ćwiczenia duchowe”. Jest to inicjatywa ośmiu rodzinnych spotkań, które pomogą Wam wprowadzić swoje dzieci w przestrzeń obecności Boga.

Proponowane „rodzinne ćwiczenia duchowe” mają formę krótkich konspektów. Zachęcamy do tego, aby najpierw zapoznać się z ich treścią, a następnie przeczytać je dzieciom, albo przedstawić swoimi słowami. Każde ćwiczenie ma określony temat i zadanie, które należy wypełnić razem z dziećmi. Zadania są bardzo proste i nie wymagają niczego nadzwyczajnego. Trwają nie dłużej niż kwadrans i można je zrobić w dowolnym czasie. Ćwiczenia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 – 12 lat, ale można je dostosować zarówno do młodszych, jak i starszych.

Bł. Franciszek Jordan, założyciel Salwatorianów, napisał w swoim dzienniku duchowym: „Nieubłaganie nalegaj na dobre, chrześcijańskie wychowanie młodzieży wszędzie, gdzie tylko na świecie jest to możliwe, i nawet gdybyś za to musiał przelać ostatnią kroplę krwi dla chwały Bożej!”

Zapraszamy więc gorąco do rodzinnej duchowej przygody i otaczamy Was naszą modlitwą.

Pozdrawiamy w Chrystusie Zbawicielu,

Salwatorianie

Powyższy wstęp oraz tekst pierwszego ćwiczenia znajdziecie TUTAJ.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *