Przyjaciele

Ja i mój dom służyć chcemy Panu

17 listopada 2023 0 komentarzy

Wielu świętych stanęło na naszej drodze życia. Wszyscy wyjątkowi, piękni, bo odbijający światło Chrystusa. Ciężko wybrać tych najważniejszych. Na dany moment życia wkrada się inna postać, która pokrzepia, dodaje otuchy i wspiera radą.

Drogi naszego małżeńskiego życia zapewne nie splotłyby się, gdyby nie bł. Karolina Kózkówna i św. Józef, których wstawiennictwa szukaliśmy modląc się o dobrą żonę i męża. Dla mnie owocem tych modlitw jest właśnie moja żona Karolina.

Bł. Karolinę poznałem poprzez wspólnotę Ruchu Czystych Serc i tam też rozpocząłem swoją walkę o czystość serca, myśli, zachowań i relacji. Tam też podjąłem modlitwę do św. Józefa i dlatego nasz pierworodny syn nosi imiona Michał Józef. Ci święci to dla nas wzory niedoścignione. Pokora i waleczność, zaufanie Bogu i pójście pod prąd to cechy jakże upragnione i pożądane. Postawa św. Józefa to wzór, z którego chcę czerpać i chcę go naśladować. 

Za wzór żony i matki zaraz za Maryją stawiamy służebnicę Bożą Chiarę Corbella Petrillo, która heroicznie oddała życie za swoje nienarodzone dziecko. Historia pięknej miłości i rodzicielstwa Chiary i Enrico jest dla nas ogromną inspiracją do tego jak czerpać radość z każdego dnia, każdej chwili, do podejmowania trudów i nie poddawania się beznadziei –„Przyszliśmy na świat by nigdy już nie umrzeć”.

Małżeństwo jest Komunią osób – jak mawiał św. Jan Paweł II. Ale nie dwóch osób lecz trzech na wzór Świętej Trójcy.

Miłość to dar z samego siebie. Ta nauka świętego Polaka stała się dla nas drogą życia, drogą codzienności i nauką małżeństwa. By być darem dla drugiego. To jest recepta na szczęście i recepta na świętość. Bo każdy jest do niej powołany. W małżeństwie bierzemy za siebie odpowiedzialność, by wzajemnie się umacniać i mobilizować. Encyklika Humanea Vitae, którą współtworzył wraz z panią dr Wandą Połtawską na prośbę i polecenie papieża Pawła VI to obowiązkowa pozycja w naszej biblioteczce. Wiele z niej czerpiemy i polecamy wszystkim małżonkom, by sięgnęli po tę jakże ważną encyklikę. To dla nas lektura w codzienności, szarej, mozolnej, nieraz przytłaczającej, ale zawsze pięknej jeżeli zaopiekowanej i oddanej Najwyższemu. Maryja mówi do nas codziennie jak na weselu w Kanie: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” (J 2, 5), a my w pokorze powtarzamy za Pismem „Ja sam i dom mój służyć chcemy Tobie” (Joz 24, 15) Święci wypełniając nasz dom stawiają przed nami trudne zadanie do wypełnienia, jednak nie pozostawiają nas samym sobie – z nimi biegniemy ku Niebu, ku świętości.

Karolina i Arkadiusz Schneider

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *