Odpocznij na serio

Żywienie i odpoczynek

11 września 2018 0 komentarzy

Żywienie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Gdybyśmy nic nie spożywali, nie mielibyśmy skąd czerpać siły do wykonywania codziennych czynności. Krótko mówiąc – jedzenie to nasze paliwo. Oczywiście równie ważna jest woda, której zawartość w organizmie dorosłego człowieka wynosi około 60%. Zmienia się ona w zależności od wieku oraz zawartości tkanki tłuszczowej.

Odpoczynek kojarzymy najczęściej z tak zwanym „nic nie robieniem”. W słoneczne dni leżenie na plaży, opalanie się w ogrodzie czy odpoczynek nad jeziorem jest bliski każdemu
z nas. Czy zatem dajemy również odpocząć naszemu organizmowi?

Bardzo często sięgamy po lody, słodzone napoje, niezdrowe przekąski niczego sobie nie odmawiając, bo przecież mamy wakacje.

Podobnie jest z posiłkami – jedzeniem chcemy sprawić sobie więcej przyjemności, przez co spożywamy go w nadmiarze, a następnie nie możemy się ruszyć z przejedzenia. Nasz organizm w takich sytuacjach wcale nie odpoczywa, ale „walczy” z trawieniem, wchłanianiem składników odżywczych, metabolizowaniem oraz wydalaniem i pracuje cały czas na najwyższych obrotach.

Najlepszą receptą nie tylko na dobre samopoczucie, ale i na zdrowie jest prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczna.

Nie trzeba być na ścisłej diecie czy jeść według jadłospisów, aby dobrze się odżywiać. Na pewno ważnym elementem jest regularne spożywanie posiłków. Jeżeli przez cały dzień nic nie jemy, a wieczorem łapiemy za wszystko co mamy pod ręką, nawet jeśli są to „zdrowe” rzeczy, to organizm będzie chciał zrobić jak największy „zapas”, ponieważ boi się, że znowu przez dłuższy czas nic nie dostanie. Dodatkowo, organizm zrobi wszystko żeby pozyskać energie – niestety będzie rozkładał i trawił sam siebie, do czego nie możemy dopuścić. Największą część talerza powinny stanowić warzywa, które są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Pełnoziarniste produkty zbożowe (chleb, mąki, kasze) powinny zastąpić produkty oczyszczone tzw. jasne. Dobrze, jeżeli korzystamy ze świeżych produktów i sami przygotowujemy potrawy. Mają one większą wartość odżywczą niż produkty gotowe do kupienia w sklepie. Warto ograniczyć spożywanie cukru, ponieważ każdy z nas zjada go w dużej ilości, nawet o tym nie wiedząc.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, najlepszą formą spędzenia wolnego czasu jest aktywny odpoczynek. Spacer po lesie, przejażdżka na rowerze to kilka z wielu opcji, które przyczynią się do lepszego samopoczucia.

Martyna Białek – Świeżo „upieczona” Pani dietetyk oraz studentka II stopnia dietetyki na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie z zamiłowaniem do sportu, który towarzyszy jej od dziecka. Szczególnie cieszy ją pomoc innym, a widząc, że to co robi przynosi efekty- pomnaża tę radość.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *